12 najlepszych platformówek na Androida

Ze wszystkich gatunków gier wideo to właśnie gry platformowe mogą poszczycić się najdłuższą obecnością na rynku. Platformówki pojawiły się zaraz po wynalezieniu szaty graficznej i po dziś dzień cieszą się niesłabnącą popularnością. Potrafią skutecznie zabić nudę i przynieść wiele satysfakcji z rozgrywki, niejednokrotnie oferując bardziej wciągającą zabawę aniżeli niektóre dzisiejsze, bardziej skomplikowane tytuły. Gry platformowe już od jakiegoś czasu zalewają rynek gier na systemy Androida, który wydaje się dla nich idealnym miejscem, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ich znakomitą kompatybilność z systemem dotykowego sterowania. Spójrzmy więc, w jakie platformówki warto zagrać, korzystając z naszych smartfonów i tabletów.

Badland

Badland – Mroczny świat

W rankingu nie mogło zabraknąć tytułu „Badland”, który powinien stać się podstawą dla wszystkich osób ceniących sobie platformówki 2D typu side-scrolling. Podczas zabawy nawigujemy przeszkodami, próbując przejść poziom i awansować do kolejnego etapu. Rozgrywka potrafi skutecznie zająć gracza swoją treścią, omamić przykuwającą uwagę szatą graficzną i zaimponować mistrzowskim designem. Część gry jest darmowa, ale warto też zakupić płatne dodatki, dzięki którym otrzymamy więcej poziomów do zaliczenia.

Cordy 2

Cordy 2 – Gniew Robota 2

„Cordy 2” jest nieco bardziej tradycyjną platformówką 2D, w której wcielamy się w sympatycznego robota. Brniemy przez ślicznie zaprojektowaną krainę, omijając naszym robotem zdradliwe przeszkody, skacząc po platformach i rozwiązując zawiłe puzzle. Po drodze możemy również nabywać supermoce, które staną się niezastąpione podczas likwidowania wrogów i pojedynków z potężnymi bossami. Gra dysponuje aż 53 poziomami, dzięki czemu zabawa nie skończy się zbyt prędko. Zaznaczamy też, że wersja darmowa obejmuje tylko sześć pierwszych poziomów. Kolejne etapy będą nas już kosztować trochę grosza.

EDGE Extended

EDGE Extended

„EDGE Extended” jest dość osobliwą platformówką. Zamiast kontrolowania postaci i skakania w celu uniknięcia ataków wroga, wcielamy się w żywego kwadrata, który, jak na solidny kwadrat przystało, robi kwadratowe rzeczy do kwadratu. Rozgrywka jest dużo zabawniejsza niż początkowo może się wydawać i nie zapomina o takich atrakcjach, jak rozwiązywanie łamigłówek, czy manipulowanie przeszkodami. Gierka, co prawda, jest płatna, ale warta każdego grosika. Najlepszym dowodem na to jest bardzo wysoka ocena użytkowników na Google Play Store.

Granny Smith

Granny Smith – Babcia Smith

„Granny Smith” to iście oryginalna platformówka, w której mkniemy szaloną babuleńką – miłośniczką jazdy na wrotkach. Pewien złodziejaszek nie przemyślał dokładnie swoich zamiarów i podwinął babci smaczne jabłuszka. Nie zdawał sobie jednak sprawy z tego, że zatwardziała babcia nie odpuści, dopóki nie złapie łobuza. I tak rozpoczyna się jedna z najbardziej zwariowanych przygód na gry platformowe. Pędząc zwariowaną babiną, pękamy za śmiechu, jak żwawa babcia przelatuje przez okna, dachy i całą masę innych przeszkód. Gierka jest przekomiczna, a do tego może pochwalić się bardzo wysoką notą na Google Play Store.

Leo’s Fortune

Leo’s Fortune – Leo i Złoto

Każdy, kto gustuje w przygodowych platformówkach, z pewnością doceni tytuł „Leo’s Fortune”, w którym gramy futerkowym stworkiem z wielkim wąsem. Stworek ma na imię Leo i właśnie został okradziony z całej swojej fortuny. W celu odzyskania swojego drogocennego złota, Leo wyrusza do kilku prześlicznych krain, na każdym kroku doświadczając wspaniałych przygód. Gierka zapewnia płynną rozgrywkę, całą tonę zabawy, a w niektórych momentach potrafi też zafundować konkretną zagwozdkę. Każdy poziom posiada trzy gwiazdki do zaliczenia. Nie są one zbyt łatwe do osiągnięcia przy pierwszej próbie, ale dzięki temu rozgrywka jest bardziej wymagająca i motywuje do precyzyjnego działania.

MEGATROID

MEGATROID – Futurystyczna demolka

“MEGATROID” stanowi mieszankę takich tytułów jak Megaman i Metroid. Gierka nie jest wytworem twórców tych dwóch powyższych pozycji, ale znakomicie balansuje pomiędzy każdą z nich. A do tego przynosi ze sobą kupę zwariowanej zabawy. W grze poruszamy się czymś w rodzaju robota, którym biegamy po zróżnicowanym świecie, skaczemy po ścianach i strzelamy do bandziorów. Podczas postępu w fabule, będziemy też mieć okazję do kolekcjonowania rozmaitych rodzajów broni i power-upów, które możemy też zakupić, korzystając z uzyskanej podczas rozgrywki waluty.

Mikey Shorts

Mikey Shorts – Mały Michałek

„Mikey Shorts” może i nie jest mistrzowskim wykonaniem, jeśli chodzi o gry platformowe. Niemniej jednak gierka potrafi wprowadzić w dobry humor, a do tego jest całkowicie darmowa. Bardzo prosty system sterowania pozwala na szybkie zapoznanie się z przyciskami, które możemy też spersonalizować według własnego uznania. Jak w większości platformówek, tutaj również biegamy, skaczemy i robimy wślizgi, próbując uniknąć zderzenia z bezlitosnymi przeszkodami. „Mikey Shorts” jest dość prosta w odbiorze i dlatego też świetna dla młodszych graczy. Jednak to wcale nie znaczy, że starsi wyjadacze nie będą z niej zadowoleni.

Prince of Persia: Shadow & Flame

Prince of Persia: Shadow & Flame – Książę Persji: Płomień i Cień

Napędzani sukcesem serii „Prince of Persia” na konsolach, developerzy postanowili przenieść piaszczystą krainę w realia urządzeń mobilnych z systemami Androida. I trzeba przyznać, że wywiązali się ze swojego zadania całkiem nieźle. „Prince of Persia: Shadow & Flame” może odstraszać niektóre osoby swoją ceną, ale jeśli chodzi o samą grę, potrafi zapewnić niejedną godzinę wspaniałych przygód. Na graczy czekają zawiłe łamigłówki, zacięte walki na miecze, a także wykonywanie imponujących skoków po przeróżnych obiektach. System sterowania umiejętnie przekształcono, aby był kompatybilny z ekranem dotykowym i nie przeszkadzał podczas podróżowania po piekących piaskach zdradliwej pustyni.

Rayman

Rayman (obydwie wersje) – Szalony stworek

Pozostawiając w tyle swoje lata świetności na PlayStation, „Rayman” powrócił w wielkiej chwale. Tylko tym razem pojawił się na smartfonach i tabletach z Androidem. Gra oferuje typowo klasyczną rozgrywkę 2D, w której skaczemy, zabijamy złych gości, kolekcjonujemy różne błyskotki i zaliczamy kolejne etapy. Początkowe poziomy może i są proste do przejścia; jednakże, im dalej w las, tym ciemniej. Każda z tych gier posiada dużą ilość poziomów, dzięki czemu na mobilnym Raymanie nie zawiodą się nawet najwierniejsi fani pierwowzoru.

Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog 1 i 2 – Superjeżyk

Sega trafiła ze swoim pomysłem dokładnie w sam środek tarczy. Po tym, jak jeżyk wylądował na urządzeniach mobilnych, bardzo szybko wzbudził zainteresowanie wśród użytkowników smartfonów i tabetów. „Sonic the Hedgehog” jest jedną z najlepszych platformówek w historii i chyba każdy, kto był swego czasu dumnym posiadaczem Sega Genesis, szarpał w tą grę do późnych godzin nocnych. Każda z części Sonica kosztuje 2,99$, ale też każda z tych części jest w pełni warta swojej ceny. System sterowania bardzo dobrze współpracuje z ekranem dotykowym, znacznie ułatwiając korzystanie z przycisków i kontrolowanie całej rozgrywki.

The Cave

The Cave – Jaskinia

„The Cave” to nieco ekscentryczna platformówka, która wyszła spod ręki developerów ze studia Double Fine Productions. Studio jest znane ze swoich rewelacyjnych tytułów na komputery PC. A dzięki „The Cave” udowodniło również, że potrafi stworzyć świetną pozycję na urządzenia mobilne z Androidem. W grze wcielamy się w kilka postaci. Każda z nich ma do opowiedzenia własną historię, która rozgrywa się w rozległej i mrocznej jaskini. Cała zabawa polega na przełączaniu się pomiędzy postaciami w taki sposób, aby można było rozwiązać kolejną zagadkę. Gierka kosztuje 4,99$, ale też nie posiada żadnych płatnych dodatków.

Wind-up Knight

Wind-up Knight 1 i 2 – Nakręcony Rycerzyk

Obydwie części “Wind-up Knight” reprezentują platformówki 3D, które doceniane są za swoją prześliczną grafikę i solidny gameplay, odkąd tylko pojawiły się na rynku gier mobilnych. Podczas gry biegamy rycerzykiem po całej krainie i tniemy bandytów, uważając przy tym na niebezpieczne przeszkody. Część osób preferuje pierwszą część gry, a inna część drugą. I właśnie dlatego postanowiliśmy zamieścić je obie. Każda z tych gier jest darmowa z płatnymi dodatkami, więc można śmiało sprawdzić, czy przypadnie Wam do gustu, nie uszczuplając przy tym zawartości portfela.

Dodaj komentarz