12 urządzeń, które zmieniły oblicze systemu Android

Niedawno pojawił się nowy system operacyjny Android 5.0 Lollipop, a jego premiera nastąpiła tak, jak ostatnio – dzięki pokazaniu nowego Nexusa. Okazuje się, że marka Nexus nie zawsze kojarzyła się z Androidem, dlatego pragniemy przypomnieć najważniejsze smartfony, które były związane z tym systemem operacyjnym.

T-Mobile G1/HTC Dream

To pierwszy smartfon z systemem Android, który pojawił się w roku 2008 w USA, a następnie w innych krajach. W tym czasie liderem mobilnych systemów operacyjnych był Symbian, a wszyscy chcieli mieć drugiego iPhone. Pierwsza odsłona Androida nie miała nazwy powiązanej ze słodyczami, a smartfon odróżniał się od innych modeli ciekawym designem i wysuwaną klawiaturą qwerty.

HTC Magic

Rok później pojawił się nowy system Android 1.5 Cupcake wraz z kolejnym urzadzeniem. Tym razem był to HTC Magic, bez klawiatury, ale z dużą ilością przycisków funkcyjnych. To pierwszy smartfon na Androidzie z dotykowym ekranem o przekątnej 3,2 cala.

Motorola Devour

Następnie pojawiła się dość dziwna motorola Devour, która posiada klawiaturę qwerty schowaną pod wysuwaną obudową. System operacyjny to Android 1.6 Donut.

Motorola Droid

Wraz z nowym Androidem 2.0 Eclair pojawiła się Motorola Droid. Rok 2009 przyniósł nam prawdziwą alternatywę dla modeli Apple. Droid jak na tamte czasy był bardzo dużym smartfonem – miał ekran 3,7 cala i rozdzielczość 480 na 854. W tamtych czasach nie ufano jeszcze w pełni klawiaturom dotykowym, dlatego Droida wyposażono w wysuwane qwerty.

Motorola Droid 2

Pojawiła się rok po swoim poprzedniku. Wyposażono ją w system Android 2.2 Froyo. W tym czasie za tworzenie smartfonów zabrała się firma Google, promując model Nexus One.

Google Nexus S

Firma Google pokazała, jak ma wyglądać i działać smartfon z Androidem. Model został stworzony we współpracy z Samsungiem i wyposażono go w Androida 2,3 Gingerbread.

Motorola Xoom

Podobno system operacyjny Android Honeycomb był niewypałem, który nie nadawał się na inne urządzenia, niż tablety. Motorola Xoom nie działała dobrze do czasu aktualizacji systemu do Ice Cream Sandwich.

Galaxy Nexus

Google ucieszyło się z sukcesu pierwszego Nexusa i stworzyło kolejny model z firmą Samsung. Tym razem wyświetlacz miał 4,7 cala Super AMOLED i wysoką rozdzielczość 720 na 1280 pikseli. Model pokazano pod koniec 2011 roku.

Google Nexus 7

Producent systemu operacyjnego zrobił wszystko, by można było z niego korzystać zarówno na tablecie, jak i na smartfonie. Google Nexus 7 to pierwszy tablet tej firmy, dostępny w bardzo niskiej cenie 200 dolarów. Oferował bardzo mocny procesor Nvidia Tegra 3 i wyświetlacz 800 na 1280 pikseli.

Google Nexus 5

Dalsza historia Androida to także Nexusy. W 2013 roku pojawił się Nexus 5, wyprodukowany przez LG. Jest to sprzęt, który warto kupić także dzisiaj. Wiele osób narzeka na szklane wykończenie tego smartfona, które czyni go wyjątkowo śliskim.

Google Nexus 6 i 9

Dochodzimy do roku 2014 i premiery nowego Androida 5.0. To pierwsze urządzenia od Google, które kosztują aż tak dużo. Model o przekątnej sześciu cali kosztuje aż 650 dolarów, natomiast ceny tabletu zaczynają się od 400 dolarów. Możemy z nich korzystać od 3 listopada.

Dodaj komentarz