Clear Focus – skup się!

Technika pomodoro wzięła swoją nazwę od kuchennego minutnika w kształcie pomidora i pozwala na skupienie się w określonym czasie. Programem, który to ułatwia sje Clear Focus, dostępny na system operacyjny Android.

Technika pomodoro polega na całkowitym skupieniu się na pracy przez 25 minut i następnie zrobieniu sobie kilkuminutowej przerwy. Licznik w programie Clear Focus umożliwia dokładne mierzenie czasu, który musimy poświęcić na zadanie. Po naciśnięciu przycisku start zaczyna się odliczanie, a po określonym czasie smartfon wydaje sygnał dźwiękowy, oznaczający konieczność zrobienia sobie przerwę. Możesz ją także pominąć i nie przerywać pracy. Plusem programu jest to, że pozwala na wyciszenie smartfona wtedy, gdy chcemy się skupić na naszej pracy. ClearFocus może też odłączyć internet na czas trwania zadania.

Możemy w nim dokonać wielu zmian, dzięki czemu dopasujemy go do naszych preferencji. Należą do nich takie rzeczy, jak czas trwania sesji i przerwy, a także ilość cykli, po których należy udać się na długą przerwę.

Koniec przerwy lub czasu przeznaczonego na pracę można być oznajmiony dźwiękiem, dźwiękiem z wibracją lub samą wibracją. Można ustawić także to, czy telefon ma tykać z każdą sekundą, ale ta opcja jest tak denerwująca, że nie polecam jej stosować. Smartfon może też wysłać twórcom programu statystyki na temat jej działania. Jeśli chcesz zmienić wygląd aplikacji, masz do wyboru jedynie dwa motywy – jasny i ciemny.

Podczas odliczania na ekranie smartfona pojawia się informacja o tym, żeby się nim nie bawić. Czas wyświetlony jest na pasku stanu i na górnej belce na pulpicie smartfona.

Jakie są zalety takich programów? Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jak trudne jest całkowite skupienie się na jednym zadaniu i dostosować czas trwania jednej sesji do naszych potrzeb. Motywuje to nas do skutecznego i szybkiego działania, a także do tego, by się nie rozpraszać na portalach społecznościowych. Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem, możesz spróbować pracy z dłuższym czasem.

Dodaj komentarz