Czy nazewnictwo smartfonów HTC zmierza w dobrym kierunku?

Fakt iż HTC First jest „First” może nie mieć dobrego wpływu na sprzedaż.

HTC First jest drugim telefonem z liczbą oznaczającą jedność który będzie walczył o pozycję na rynku w niedługim czasie. Pierwszym jest HTC One. Po komentarzach na blogach można spotkać wiele opini mówiących o tym iż nazwa nie jest do końca trafiona. Tak na prawdę nie wiadomo o co chodzi z tym „First”. Czy to pierwszy telefon „facebookowy”?

Te doniesienia potwierdzają twórcy smartfona – Ralph de la Vega mówi że to pierwszy zoptymalizowany pod aplikację Facebook Home smarton na świecie. Być może zapoczątkuje on linię całkiem nowych smartfonów – które będą służyły w jeszcze większym stopniu komunikacji przez internet.

HTC nie boi się wojny domysłów która rozpętała się wokół tego sprzętu. Przeciwnie – im więcej plotek, tym sprzedaż smartfona zapowiada się lepiej. Firma HTC nigdy nie miała rozbudowanych nazw swoich produktów – dziesięć lat temu sama nazywała się ODM – co znaczyło Oryginal Design Manufacturer. Trzeba przyznać iż można było wybrać ciekawszą nazwę dla dobrze zapowiadającego się przedsiębiorstwa. Wypada też wspomnieć o czasach gdy HTC wspomagało w zleceniach firmę Microsoft. Wszystkie inne firmy (Apple czy Samsung) dostrzegły konieczność prowadzenia dostosowanych działań marketingowych, HTC pozostało w tyle. Firma próbowała zmienić sytuację rok tem – gdy wprowadzała linię produktów HTC One. Niestety, naszym zdaniem te działania nie powiodły się. Zamiast sprawnych kampanii marketingowych klientom pozostały mgliste tłumaczenia o tym ile będzie warty nowy produkt. Teraz wychodzi nowy telefon HTC One, który jest nazywany jednym z najlepszych smartfonów z Androidem jaki widzieliśmy. Równocześnie firma daje obietnice świetnej kampanii marketingowej. Producent zapowiada na przykład iż będzie można na nim przeczytać bez trudu całą, sześciokolumnową gazetę bez problemu.

HTC First jest dobrym przykładem złej nazwy produktu. Wchodzący jednocześnie na rynek HTC One ma nazwę niezwykle zbliżoną. Dwa produkty które różnią się wyposażeniem oraz docelową grupą odbiorców powinny mieć inne nazwy – ponieważ bardzo łatwo może dojść do pomyłki.

Gdy sprawie „Facebook phone” przyjrzymy się z bliska, okazuje się iż firma pompuje dużą ilość czasu oraz pieniędzy tylko po to by można było w nieco łatwiejszy sposób przeglądać jeden z wielu portali społecznościowych. Smarton pod względem hardware pozostaje średniakiem.

Z drugiej strony, można powiedzieć iż dyskusje na temat nazewnictwa smartfonów HTC to gadanie o niczym – firma jest obecnie w stanie przebudowy, pragnie bowiem zostać prześcignąć konkurencję. Jesli potrafisz wymówić i zapamiętać wyraz HTC, nie musisz pamiętać czy model to One lub First.

Dodaj komentarz