Jak zrobić zrzut ekranu na urządzeniach z Androidem

Nierzadko pojawiają się sytuacje, w których odczuwamy potrzebę podzielenia się z innymi osobami obrazami widniejącymi na ekranie naszego smartfonu bądź tabletu. W takich momentach należy przechwycić zrzut ekranu, czyli zapisać zdjęcie, które jest aktualnie wyświetlane na ekranie mobilnego urządzenia. Developerzy aplikacji na Androida bardzo często korzystają ze zrzutów ekranu w celu dokumentowania swoich projektów. Pisarze dokonują zrzutów, aby uzupełniać swoje artykuły online. A gracze nierzadko używają zrzutów ekranu do utrwalania przebiegu swoich rozgrywek.

Dobrą wiadomością jest to, że zrzuty ekranu na Androidzie wcale nie są trudnym zadaniem. Można je robić nawet z zamkniętymi oczami. Jeżeli macie kłopoty z wykonywaniem zrzutów na Waszych urządzeniach z Androidem, zapraszamy do zapoznania się z poniższym samouczkiem.

Tradycyjna metoda wykonywania zrzutów ekranu

Przechwycenie zrzutu ekranu najczęściej dotyczy naciśnięcia dwóch przycisków. Wystarczy użyć kombinacji przycisków składającej się z przycisku obniżającego poziom dźwięku i przycisku zasilania albo przycisku Home i przycisku zasilania.

Podczas aktywowania jednej z powyższych kombinacji przycisków, ekran naszego urządzenia błyśnie, bardzo często uwalniając przy tym dźwięk migawki aparatu. Czasami pojawi się też powiadomienie informujące o wykonaniu zrzutu ekranu.

W innych przypadkach opcję zrzutów ekranu można znaleźć w menu zasilania. Wystarczy dłużej przytrzymać przycisk zasilania, zaczekać aż pojawi się menu zasilania, a następnie wybrać opcję „Wykonaj zrzut ekranu” (Take screenshot), aby zapisać obraz aktualnie wyświetlany przez ekran naszego urządzenia. Może to być bardzo przydatna metoda, szczególnie jeśli fizyczne naciskanie kombinacji przycisków jest uciążliwe.

Developerzy urządzeń z systemami Androida bardzo często stosują różne, unikalne sposoby wykonywania zrzutów ekranu. Przykładowo, jeśli korzystamy z serii Galaxy Note, zrzuty ekranu możemy robić, korzystając z rysika „S Pen”. W większości wysokiej klasy telefonów marki Samsung zrzutów ekranu dokonujemy przez przeciągnięcie ekranu za pomocą naszej dłoni.

Ważna informacja: Procedury opisane w tym artykule dotyczą jedynie firmowego oprogramowania. Działania związane z wykonywaniem zrzutów ekranu pod niestandardowe ROM-y może się różnić.

Wykonywanie zrzutów ekranu na urządzeniach mobilnych marki Samsung

Urządzenia z fizycznym przyciskiem Home

W przypadku wielu wysokiej jakości telefonów marki Samsung z fizycznym przyciskiem Home, zrzutu ekranu można dokonać, używając kombinacji Home + Przycisk Zasilania. Wystarczy równocześnie naciskać obydwa przyciski do momentu aż błyśnie ekran, a w tle pojawi się dźwięk migawki aparatu. Ukaże się również powiadomienie potwierdzające przechwycenie zrzutu ekranu.

Urządzenia pozbawione fizycznego przycisku Home

Kilka urządzeń mobilnych marki Samsung nie posiada fizycznego przycisku Home. Takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko, ponieważ owe telefony mają już trochę lat, lecz w dalszym ciągu piastują miejsce na rynku urządzeń mobilnych z Androidem. Jednym z takich urządzeń jest Samsung Galaxy View. W przypadku tego urządzenia kombinacja przycisków składa się z przycisku obniżającego poziom dźwięku i przycisku zasilania. Tutaj również wystarczy przytrzymać obydwa przyciski i poczekać aż urządzenie dokona zrzutu ekranu.

Niektóre tablety wyposażone są też w przycisk szybkiego startu, który również może zostać ustawiony na przechwytywanie zrzutów ekranu.

S Pen

W celu dokonania zrzutu ekranu na urządzeniach marki Samsung wyposażonych w rysik „S Pen” (np. Seria Galaxy Note), można do tego użyć samego rysika. Wystarczy przygotować rysik i odpalić Air Command (jeżeli nie włączy się automatycznie), a następnie wybrać opcję „Screen write”. Bardzo często, zaraz po zrzucie ekranu, obraz automatycznie otworzy się automatycznie, gotowy do edycji. Tylko pamiętajcie, żeby po edycji zapisać zrzut ekranu.

Gesty ręką

Większość wysokiej klasy telefonów Samsung pozwala na przechwytywanie zrzutów ekranu, przeciągając ekran przy pomocy dłoni. Aby skorzystać z tej metody, wystarczy wejść w Settings > Motion, a następnie aktywować funkcję przechwytywania zrzutów ekranu za pomocą gestu dłoni.

Wykonywanie zrzutów ekranu na urządzeniach marki HTC

Zrzuty ekranu na urządzeniach HTC związane są z przyciskiem Home i przyciskiem zasilania. Jednakże, w tym przypadku nie naciskamy przycisków jednocześnie, tylko przytrzymujemy przycisk zasilania, a następnie szybko naciskamy przycisk Home. Ekran błyśnie, a w tle będzie można usłyszeć odgłos klawiatury. Pojawi się także informacja potwierdzająca zapisanie zrzutu ekranu.

Wykonywanie zrzutów ekranu na urządzeniach marki Sony

Na telefonach Sony Xperia, kombinacja przycisków do zrzutów ekranu składa się z przycisku obniżającego poziom dźwięku i przycisku zasilania. Przytrzymać obydwa przyciski jednocześnie, do czasu aż ekran błyśnie, a na ekranie pojawi się miniaturka zrzutu ekranu oraz informacja o tym, że zrzut ekranu został przechwycony.

Istnieje również alternatywna metoda, która wykorzystuje menu zasilania. Najpierw przytrzymujemy przycisk zasilania do momentu pojawienia się okna zasilania, a następnie naciskamy opcję Take Screenshot (Wykonaj zrzut ekranu).

Wykonywanie zrzutów ekranu na urządzeniach marki LG

W przypadku urządzeń LG, kombinacja przycisków obejmuje przycisk obniżania poziomu dźwięku z przyciskiem zasilania. Należy przez dłuższą chwilę przytrzymać obydwa przyciski oraz zaczekać na błysk ekranu i dźwięk migawki. Pojawi się również informacja o przechwyceniu zrzutu ekranu.

Zrzutu ekranu można także dokonać za pomocą Quick Memo, dzięki czemu możemy natychmiast przechwycić zrzut ekranu, a przy okazji poddać go edycji. Wystarczy aktywować Quick Memo z obszaru powiadomień. Po włączeniu pojawi się strona edycji, która umożliwi tworzenie notatek i rozmaitych bazgrołów na zrzucie ekranu.

Wykonywanie zrzutów ekranu na urządzeniach marki Nexus

Przechwytywanie zrzutów ekranu na urządzeniach Google Nexus również sprowadza się do kombinacji przycisku obniżającego poziom dźwięku z przyciskiem zasilania, które należy przytrzymać do momentu usłyszenia odgłosu klawiatury. Miniatura zrzutu ekranu błyśnie na ekranie i pojawi się informacja dotycząca zrzutu ekranu.

Wszystko wskazuje na to, że przechwytywanie zrzutów ekranu na urządzeniach z systemem Androida wcale nie jest takie trudne. A dzięki owym zrzutom, mamy możliwość dzielenia się z innymi osobami zawartością naszego urządzenia mobilnego, używając do tego jedynie kilku dziecinnie prostych kroczków.

Dodaj komentarz